صفحه اصلی پایگاه خبری همیار دانش بنیان خانه خلاق همیار دانش بنیان

کرمی: اقتصاد محتوا نیازمند محتوای کاربردی و قدرتمند است.

کرمی: اقتصاد محتوا نیازمند محتوای کاربردی و قدرتمند است. واحد تولید محتوا
05 مهر 1400
1298 بازدید
کرمی: اقتصاد محتوا نیازمند محتوای کاربردی و قدرتمند است.

این رویداد آموزش به نیروهای خلاق و جوان را در حوزه تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی دنبال کرد. البته کمپ از سه بخش آموزش، سنجش و جذب به بازار تشکیل شد. آشنایی با فناوری‌های نوظهور، شناخت شبکه های اجتماعی، آشنایی با انواع محتوا شبکه های اجتماعی، تولید محتوای متنی، برندینگ در شبکه های اجتماعی، نحوه کسب درآمد از شبکه های اجتماعی و استراتژی بازاریابی محتوا برخی از آموزش هایی بود که به شرکت کنندگان در این رویداد داده شد و گامی برای توانمندسازی نیروی انسانی خلاق در حوزه تولید محتوا داشته شد.

 

از آن جا که به دلیل کرونا امکان حضور در این رویداد وجود نداشت  پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری با ارسال کلیپی پیام خود را به این رویداد ارسال کرد.

 

ضرورت تولید محتوای کاربردی و قدرتمند

کرمی صحبت های خود را با تاثیرات تولید محتوا در رسانه های دیجیتال و صنایع خلاق آغاز کرد و گفت: در راه اندازی هر کسب و کاری ممکن است شکست بخوریم که ایرادی ندارد و هر شکستی مقدمه و پلی برای پیروزی است. شکست منجر به کسب تجربه و مهارت می شود و می آموزیم و یاد می گیریم. اما همواره باید به یاد داشته باشیم که داشتن هدف در زندگی و کار مهم است.

کرمی ادامه داد: تولید محتوا حوزه ای مهم و تاثیرگذار است و از آن به عنوان اقتصاد محتوا نیز یاد می شود. در شبکه های اجتماعی نیز کسی قدرتمند است که محتوای کاربردی و قدرتمند تولید کند و برند سازمانی خود را ارتقا دهد. تاثیر محتوا در برندسازی برای اشخاص حقوقی و حقیقی بسیار بالا است. محتوا باید دارای استراتژی باشد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: هر محصول یا خدمتی قابلیت کپی برداری یا اصطلاحا مهندسی معکوس دارد اما در تولید محتوا این موضوع متفاوت است و این تفاوت در تاثیر محتواست. آمارها می گوید روزانه بیش از 30 میلیون محتوا در فضای دیحیتال بارگذاری می شود که خیلی از موارد می تواند به عنوان سرنخ برای ما عمل کند. آنها می توانند سرنخ هایی باشد برای  جلب و جذب مشتری، معرفی کسب و کارها و موارد دیگر. همچنین اپلیکیشن ها، وب سایت ها و شبکه ها محلی برای عرضه محتوا هستند.

 

اقتصاد خلاق با گردش مالی بیش از 2 هزار و 700 میلیارد دلار

دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری در رابطه با سواد رسانه ای تاکید کرد که این دوره با سرفصل هایی که برگزار شده یک فرد را با تمام ویژگی های بازار محتوا آشنا می کند که این بازار هم در درون کشور و کشور های حاشیه خلیج فارس بازار بسیار خوبی دارد. اقتصاد خلاق با گردش مالی بیش از 2 هزار  700 میلیارد دلا بازار خوبی را ایجاد کرده است و تولید محتوا نیز یکی از بخش های این بازار است.

وی همچنین بیان کرد: در کشور ژاپن و تنها در شهر توکیو 2600 استودیو تولید انیمیشن وجود دارد. این میزان از تولیدات همه برای کشور ژاپن نیست؛ بلکه قطعا صادرات هم وجود دارد و بیشتر محصولات به سایر کشورها می رود. به عنوان مثال در ایران یا کشورهای حاشیه خلیج فارس نگاه کنیم این محصولات را می بینیم. آن هم از کشوری که از نظر فرهنگی و تمدن هیچ نزدیکی و قرابتی با ما ندارد اما تولید محتوا برای ما انجام می دهد.

کرمی در ادامه گفت: چرا این توانمندی را به دست جوانان و کسب و کارهای حوزه تولید محتوا در داخل کشور نسپاریم. استودیوهای خوبی با حضور نیروی انسانی خلاق و کارآمد حتما در شکل اینفلوئنسر در کشور فعال هستند که می توانند یک هاب منطقه ای تبدیل شوند. البته راه اندازی خانه های خلاق و نوآوری در شهرهای مختلف کشور و رد حوزه های گوناگون می تواند بستر این کارها باشد از جمله اقتصاد محتوا و انیمییشن. در حوزه انیمیشن نیز نویددهنده خبرهایی خوش از این حوزه هستیم. همچنین در شهرهایی مانند تهران، همدان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان و سیستان و بلوچستان حرکت های خوبی آغاز شده است و شروع خوبی داشتند.

دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری با اشاره به اینکه نیروی انسانی خلاق و نوآور و مزیت ها و داشته های فرهنگی و تمدنی اساس اقتصاد خلاق را تشکیل می دهد؛ افزود: ایران 7 هزار سال تمدن دارد پس ظرفیت های بالایی در این حوزه داریم. مثال های متعددی در این زمینه وجود دارد ما می توانیم از جاذبه ای گردشگری و جغرافیایی و آثار میراثی و تمدنی کشور برای تولید محتوا استفاده کنیم و با پذیرش توریست اقدام به درامد زایی کنیم. همچنین با ارائه آثار موزه ای و میراثی در حوزه تولید محتوا و موزه های مجازی می توان اقدامات گسترده ای انجام داد. اما شکل کار را باید تغییر دهیم.

کرمی همچنین به بهره گیری از ادبیات کهن و اسطوره های ایران برای تولید محتوا اشاره کرد.

به گفته کرمی، در حال حاضر استارتاپ های خوبی با بهره گیری از فناوری هایی چون واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در این حوزه ها مشغول فعالیت هستند. پس با بهره گیری از خلاقیت، نوآوری و فناوری روز می توان اثر بخش بود و علاوه بر اشتغال زایی برای کشور ثروت خلق کرد.

دیدگاه ها(0)